Ulus Gezilecek Yerler

Birçok önemli yapıya ev sahipliği yapan Ulus, Ankara'nın eski şehir merkezi olup bu üstünlüğünü; Kızılay'a kaptırmış, eski canlılığını bir nebze de olsa yitirmiştir.

Ulus Gezilecek Yerler

Birçok önemli yapıya ev sahipliği yapan Ulus, Ankara'nın eski şehir merkezi olup bu üstünlüğünü; Kızılay'a kaptırmış, eski canlılığını bir nebze de olsa yitirmiştir.

Ulus Gezilecek Yerler Türkiye'nin nabzının attığı Başkent Ankara'nın köklü semtlerinden biri olan Ulus, protokol yolu olarak da bilinen Esenboğa – Çankaya güzergahında yer alır. Atatürk heykeli, valilik binası, tüm şehri kucaklayan görkemli Ankara Kalesi, Ankara hali ve eski meclis Ulus sınırları içinde yer alır ve semte hareketlilik kazandırır. Birçok önemli yapıya ev sahipliği yapan Ulus, Ankara'nın eski şehir merkezi olup bu üstünlüğünü; Kızılay'a kaptırmış, eski canlılığını bir nebze de olsa yitirmiştir.

Ulus Gençlik Parkı: Ankara'nın tarihi parklarından biri olan Ulus gençlik Parkı'ndaki çalışmalara 1936 yılında başlanmış olup, 1943 yılında hizmete açılmıştır. İçerisinde birbirinden güzel restoranlar, kafeler, eğlencenin nabzının attığı oyun alanları ve lunapark bulunmaktadır. Ulus Gençlik Parkı'nda zaman geçirirken ağaçların gölgesinde uzun bir yürüyüş yapıp, kafelerden birinde kahve molası verip, lunaparkta çocukluğunuza dönebilirsiniz.

Hitit Güneş Kursu Anıtı: Başkent Ankara'nın merkezi noktalarından birinde bulunan Hitit Güneş Kursu Anıtı, ziyaretçilerin dikkatini çeken ve bol bol fotoğraf çektirilen yerlerden biridir. Anıt, Ulus girişinin hemen başında bulunan Sıhhıye Meydanı'nda yer almaktadır. Anadolu'nun en eski uygarlıklarından olan Hattiler'e aittir. Anıtın üzerinde bulunan çıkıntılar üremeyi temsil ederken, anıttaki kuşlar özgürlüğü simgeliyor. Ankara'da bulunan anıt, 1974 yılında yapılmıştır. Orijinali ise günümüzde Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenmektedir.

Kurtuluş Savaşı Müzesi: Ulus'ta yer alan ve tarihe ışık tutan Kurtuluş Savaşı Müzesi, Başkent Ankara'da ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelir. Müze binası ilk olarak 1915'te I. TBMM binası olmak üzere inşa edilmiştir. Bina iki katlı yapılmıştır ve yapımı sırasında Andezit taşı kullanılmıştır. Geçmişe yolculuk yapmanızı sağlayan müzede; Atatürk İlke ve İnkılaplarının anlatıldığı odalar, dönemin kullanılan eşyaları, belli dönemlere ait belgeler ve meclis toplantı odası bulunmaktadır.

Augustus Tapınağı: Ankara Ulus geziniz sırasında tarihe kısa bir yolculuk yapmak istiyorsanız; Hacı Bayram Camii'nin bitişiğinde yer alan Augustus Tağınağı'nı ziyaret edebilirsiniz. Geçmişin izlerini taşıyan tapınak bölgede dikkat çeken tarihi değerler arasında gelir. M.Ö. 25 yılından sonra, Firgya Tanrısı Men adına yapılmış olan tapınak zaman içerisinde yıkılmıştır. Bizans döneminde yeni eklemelerle genişletilmiş ve kiliseye çevrilmiş olan Augustus Tapınağı'nı ziyaret etmenizi öneririz.

Ulus gezilecek yerleri için misafir tavsiyeleri

 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
Kurtuluş Savaşı Müzesi
Kurtuluş Savaşı Müzesi

-

Cumhuriyet'in kurulduğu yer

Milli mücadelemizin yönetildiği, Cumhuriyet'in kurulduğu ve ülkemiz için daha birçok ilkin yaşandığı yer. Tahta zemininde gezip o tarihi kokuyu içinize çekmeniz gereken bir yer.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Ulus Gençlik Parkı
Ulus Gençlik Parkı

-

ulus genclik parki

Gençlik Parkı'na bir kez gittim. Çok güzel bir yerdi.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Bölgede Son YorumlananlarKelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Bölge: Ulus

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Ulus Gezilecek Yerler

Toplam 12 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Lütfen seçiniz
 • En uygun sonuca göre listele En uygun sonuca göre listele
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Ankara-Ulus'ta bulunan Zincirli Camii, Anafartalar Caddesi üzerinde bulunan Kapalı Çarşı'nın karşısında yer almaktadır.

Cami, 1618-1689 yılları arasında Ankaralı Şeyhülislam Mehmet Emin tarafından inşa ettirilmiştir. Zincirli Camii, dikdörtgen planlı bir mimariye sahiptir ve tavanı ahşaptır. Yapımında kırmızı Ankara taşı ve tuğla kullanılmıştır.

Cami, 1879 yılında dönemin Ankara Valisi olan Mehmet Hurşit Paşa tarafından onartılmıştır.

Caminin avlusunda iki katlı bir medrese bulunmaktadır. Medrese ahşap bir mimariye sahiptir. Ankara Ulus gezinize Zincirli Camii'ni dahil edebilirsiniz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Ankara Hacı Bayram Camii, şehrin ziyaret edilen tarihi mekanlarından biri olup, günümüzde hala ibadete açıktır.

Cami, Ulus ilçesinde yer alır. Augustus Tapınağı'nın hemen bitişinde olmasından dolayı cami ziyaretiniz ardından hız kesmeden tarihi yolculuğunuza devam edeceksiniz.

Ankara Hacı Bayram Camii, 1427-1428 yılları arasında hakkında pek fazla bilgi bulunmayan mimar Mehmet Bey tarafından yapılmıştır. Banisi ise Hacı Bayram Veli'dir. Caminin mimari özelliklerini biraz inceleyelim. Yapı, enine dikdörtgendir. Duvarları tuğladan yapılmış, çatısında ise kiremit kullanılmıştır.

Caminin bahçesinde Hacı Bayram Türbesi ve Osman Fazıl Paşa Türbesi bulunur. Ziyaretinize türbeleri de dahil edebilirsiniz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Türkiye'nin başkentliğini yapan Ankara, Roma Hamamı Açık Hava Müzesi'ni Ulus ilçesinde bulundurmaktadır.

Gezilecek yerler açısından oldukça zengin olan Ankara'daki bu açık hava müzesi, Roma dönemindeki antik kentlerin en vazgeçilmez hamamlarını sunmaktadır. 1938 yılında Ankara Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü'nün yapmış olduğu kazılan sonucunda bir kısmı çıkarılan hamamların, 1939-1940 yıllarında hemen hemen hepsi gün ışığına çıkarılmıştır. Tarihi açıdan değer taşına bu hamamlar, Frigidarium (soğuk kısım), Tepidarium(ılık kısım) ve Caldarium (sıcak kısım) gibi kısımlardan oluşmaktadır ve her kısım görülmeye değer niteliktedir.

Romam Hamamı Açık Hava Müzesi, her ayrıntısıyla Ankara'da sizleri bekliyor. Ankara gezinizde başta \' Anıtkabir olmak üzere; Gölbaşı ve Gordion Müzesi'ni ziyaret etmeyi sakın unutmayın. Tabi ki gezilecek yerler bunlarla sınırlı değil. Gezdikçe duyacağınız ve keşfedeceğiniz yerlerin fazlalaştığını fark edeceksiniz.

 • Parklar
Cumhuriyetin ilk yıllarında Ankara-Ulus'taki 28 hektarlık bataklık alan düzenlenerek park halini almıştır.

Günümüzde bu park Ulus Gençlik Parkı olarak adlandırılmıştır. Ulus Gençlik Parkı, Ankara'nın tarihi parkları arasındadır. Park çalışmalarına 1936 yılında başlanmış olup, 1943 yılında hizmete açılmıştır.

Parkın içinde çeşitli lokantalar, kafeler, oyun alanları ve büyük bir havuz bulunmaktadır. Her yaş grubuna hitap eden park, yıllar geçtikçe yenilenmiş ve genişletilmiştir. Günümüzde park içinde lunapark da vardır.

Ankara gezinizde Ulus Gençlik Parkı'nda zaman geçirebilirsiniz. Parkta eğlenceli saatler sizleri bekliyor.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Ankara'nın merkezi noktalarının birinde bulunan Hitit Güneş Kursu Anıtı, görenlerin ilgisini çekmektedir.

Hitit Güneş Kursu Anıtı, Ulus girişinin hemen başında bulunan Sıhhıye Meydanı'nda yer almaktadır. Hitit Güneş Kursu'nun tarihine baktığımızda, Anadolu'nun en eski uygarlıklarından olan Hattiler'e aittir. Anıtın üzerinde bulunan çıkıntılar üremeyi temsil ederken, anıttaki kuşlar özgürlüğü simgeliyor. Bu sembol, genellikle dini törenlerde kullanılmıştır.

Ankara\'daki anıt, 1974 yılında yapılmıştır. Anıtın orijinali günümüzde Anadolu Medeniyetleri Müzesi\'nde sergilenmektedir.

Ankara Ulus'ta olduğunuz günlerde Hitit Güneş Kursu Anıtı'na bol bol şahit olacaksınız. Bu simgeyi fotoğraf karelerine yansıtmayı sakın unutmayın.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

T.C. Ziraat Bankası Müzesi, Ankara'nın Ulus ilçesinde bulunmaktadır. Şehrin en çok ziyaret edilen müzeleri arasındadır.

Müze binası 1926-1929 yılları arasında İtalyan asıllı Guiliano Mongeri tarafından yapılmıştır. 1981 yılında ise müze olarak düzenlenmiştir.

T.C. Ziraat Bankası Müzesi'nde teftiş defterleri, imza sirküleri, haberleşme kopya defterleri, hesap cüzdan örnekleri, makbuzlar ve çeşitli yazışma mektupları sergilenmektedir.

Ankara'ya yakın bir zamanda seyahat etmeyi planlıyorsanız T.C. Ziraat Bankası Müzesi'ni gezi listenize mutlaka eklemelisiniz. Ardından; Kurtuluş Savaşı Müzesi, Haritacılık Müzesi ve Gordion Müzesi'ne vakit ayırabilirsiniz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Türkiye'nin hem başkenti hem de kalbinin attığı yer olan, Ankara; Anıtkabir'iyle, Gölbaşı'yla, Ankara Kalesi'yle, Gordion Antik Kenti\'yle ve Nallıhan Kuş Cenneti'yle görülmeye değerden çok yaşanıp hissedilmesi gereken yerlerden biridir.

Ankara Resim Heykel Müzesi, 1927 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün yönetiminde kurulmuştur.

1980 yılında onarılan müze, kısa bir zaman sonra modern bir müze haline gelmiştir. Ankara Resim Heykel Müzesi, günümüzde resim ve heykelle uğraşan sanatçıların en göze çarpan eserleri sergilenmektedir. Türk sanatının tarihini araştıranlar da bu müzeye gelip arşivlerden yararlanabilmektedir. Ankara Resim Heykel Müzesi'ni gezdikten sonra; Harikalar Diyarı Parkı, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Mogan Gölü'nü de ziyaret edebilirsiniz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Mithat Paşa Anıtı, Ankara-Ulus'ta bulunmaktadır. Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü yanında bulunan anıt, 1966 yılında yaptırılmıştır.

Heykeltıraşı ise Hüseyin Anka'dır. Anıtı yapılan Mithat Paşa, çiftçilerin kredi ihtiyacı için Ziraat Bankası'nı kurmuştur. Heykel ise bankanın 103. yılında düzenlenen törenle açılmıştır. Ankara'nın önemli anıtları arasındaki Mithat Paşa Anıtı, görülmeye değer bir sanattır.

Şehirdeki Duatepe Anıtı ve Zafer Anıtı da görebileceğiniz yapıtlar arasındadır.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Ankara'nın tarihi yapıtları arasında yer alan Augustus Tapınağı'nın bulunduğu yerde, M.Ö. 25 yılında inşa edilmiş bir anıt vardı. Fakat zamana yenik düşmüş ve yıkılmıştır.

Aynı tapınağın olduğu yere Galat Hükümdarı Amintos'un oğlu Pilamenes tarafından yapılmıştır. Bu tapınak ise Roma İmparatoru Augustus'a adanmıştır. Tapınak Bizanslar döneminde yeni eklemelerle genişletilmiş ve kiliseye çevrilmiştir. Ankara ziyaretinizde Augustus Tapınağı'nı görmek için küçük bir yolculuk yapabilirsiniz.

Tapınak, Ulus'taki Hacı Bayram Camii'ni hemen bitişiğinde bulunduğu için kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Anıtkabir, Gölbaşı ve Abacı Peribacaları şehrin en görülesi noktaları arasındadır.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Ankara-Ulus'ta bulunan Devlet Resim ve Heykel Müzesi, 1927 yılında inşa edilmiştir. Mimarisi, Cumhuriyetin ilk mimarlarından biri olan Arif Hikmet Koyunoğlu'dur.

Müzenin bulunduğu müze ilk yıllardan 1950 yılına kadar Halk Evi olarak hizmet vermiştir. 1980 yılında ise müze olarak düzenlenmiş ve hizmete açılmıştır.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nde Türk sanatçılara ait resim, heykel, baskı, seramik ve Türk süslemeleri sergilenmektedir. Eserlerin çoğu Cumhuriyet öncesine aittir. Müzede sergilenen eserlerin yanı sıra resim, heykel ve seramik atölyeleri de mevcuttur.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, görmenizi önerdiğimiz yerlerin ilk sıralarında yer alıyor. Sadece müzedeki sanat eserleri değil, müze binası da tarihi gerçekliğiyle beğeninizi kazanacak.